Bondarevas krustakmens atrodas uz pašas Zvirgzdenes un Pušmucovas pagasta robežas. To var atrsat, ja, braucot pa Ludzas – Kārsavas šoseju, 2,5 km aiz Zvirgzdenes pagrieziena un 0,5 km aiz Seļekovas ezera šosejas kreisajā pusē nogriežas pa kreisi pa melioratoru izbūvētu lauku ceļu. Šis ceļš, kas caur Balūževu ved uz Kristužāniem, pēc 2,7 km strauji pagriežas pa kreisi uz dienvidu pusi. Līkumā pa labi nozarojas lauku ceļš uz Mjakinkiem (0,5 km).

Bondarevas krustakmens, kas nosaukts pēc bijušā Bondarevas foļverka – tā Latgalē agrāk sauca pusmuižas -, atrodas ap 100 m uz ziemeļiem no Mjakinku ciema Jonikānu mājām. Bondarevas foļverks atradies 700 m uz ziemeļaustrumiem no krustakmens.

Krustakmens ir garens, orientēts gandrīz  ziemeļu-dienvidu virzienā, tā garums ir 3,9m, platums 1,5m, augstums – 1,2m. Dienvidaustrumu skaldnē iekalta krusta zīme. Akmens augšējā plaknē it kā iekalta leņķveidīga renīte – 8cm dziļa. Leņķa stari 40 un 60cm gari, 12-15cm plati. Pēc nostāsta pie akmens esot bijusi veco iedzīvotāju dievu lūgšanas vieta.

Ap 1900. gadu šai vietā audzis vecs mežs un tuvumā bijis arī otrs akmens ar iekaltu krustu.

Uz ziemeļiem un dienvidiem no lielā akmens guļ vairāki mazāki akmeņi, kuru dm 60-70- lOOcm

 Bondarevas krustakmens ir vietējas nozīmes aizsargājamais kultūras piemineklis.

 

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Ludzas rajona nodaļas arhīvs.

J.Urtāns Robežakmeņi.- 1990

Žukova Zinaīda Latvijas zili zaļā rota.- Rīga: Jumava, 2001.- 190.lpp.