Plisunas dizakmens 12835 1Plusona(Plisūna) dižakmens (Dunduru akmens) guļ ūdenī tāda paša nosaukuma ezera pašā dienvidu krastmalā dažus metrus no Krāslavas novada Šķaunes pagasta zemes. Aizsargājamais ģeoloģiskais objekts no 1977. gada. Šļūdoņa laika lieciniekam ir iespaidīgi apmēri – 5,2X5, 1X2,6m, apkārtmērs – 17m, tilpums – 43kubikmetri. 

Plusona dižakmens ir ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis.

 

Par to tautā vēl joprojām dzīvs kāds jautrs nostāsts, ko pavēstīja teicēja Jeļena Budženoka, bet pierakstīja Marina Puhova. Tas saucās „Muzikants uz „krāsns”.

Ziemas spelgoņā kāds vīrietis no Vecslobodas gāja uz Čerņauskiem. Pie Plisūna ezera viņam ceļā gadījās svešinieks, kas teica:

-Klau, muzikant, iesim pie manis ciemos, man mājās ir ermoņikas, paspēlēsi, papriecāsimies!

Muzikants bija ar prieku, tādēļ pa ziemas ceļu, kas veda pāri ezeram, kopā ar svešinieku devās uz Dunduriem.

Abi ienāca mājā, noģērbās, muzikants paņēma ermoņikas un sāka spēlēt. Viņa veiklie pirksti vilināja no instrumenta gan skumjas, gan jautras melodijas. Kad šķita, ka spēlēts jau ir diezgan, mājas saimnieks lūdza pārnakšņot. Ciemiņš noāva kājas, savilgušos apavus un autus nolika uz krāsns izžūšanai, bet pats likās vien garšļaukus un laidās miegā.

Pagulējis kādu brīdi, muzikants pamodās no stindzinoša aukstuma. Viņu kratīja drebuļi, zobi klabēja. Nosalušais vīrs paraudzījās visapkārt un bija bezgala pārsteigts, jo izrādījās, ka viņš guļ uz milzīgā Plisūna akmens, kura apveids atgādina krievu krāsni. Muzikants sāka meklēt ermoņikas, bet nekā. To vietā mētājās pievilgusi sieksta.

Vīrs ātri apģērbās, apāva kājas un skriešus devās atpakaļceļā pāri ezeram, tā arī nesapratis, kas tad īsti noticis.

 

 

 

Trojanovskis Viktors. Ludzas zeme.- Ludza: Ludzas rajona padome, 2004.-132.lpp.  

Plašāk Ludzas pilsētas bibliotēkas datu bāzēs