Odu kalns-senkapi atrodas Ludzas pilsētā , tas ir 18m augsts paugurs un stiepjas ziemeļrietumu-dienvidaustrumu virzienā gar Lielo Ludzas ezeru.


Arheoloģiskie izrakumi tika veikti:1890. – 1891. gadā A. Romanovs, 1891. gadā uzsāka V. Sizovs, 1925. gadā F. Balodis un 1938. gadā P. Steipiņš.


Ludzas Odukalna kapulauks ir lielākais līdz šim pētītais latgaļu līdzenais kapulauks. Pētītajā daļā ap 4700m2 lielā platībā atsegti ap 400 9. – 13. gadsimta apbedījumu.


Ludzas Odukalnā konstatēti skeletkapi, ugunskapi un simboliskie apbedījumi.


Sieviešu apbedījumos atrasti vijiņu vainadziņi, villaiņu paliekas, važiņas, kakla riņķi ar noplacinātiem galiem un piekariņiem, platās skārda aproces, svītrotās apaļās, izdobtās aproces, pakavveidīgās saktas un vijveidīgi gredzeni, sirpji; vīriešu kapos uzieti ieroči, jostu fragmenti, karavīru aproces.


Ģindeņi guļ apmēram metru dziļās četrstūrainās kapa bedrēs uz muguras; sievietes orientētas no rietumiem uz austrumiem, vīrieši – pretējā virzienā.       


Apskatot Ludzas Odukalna kapulaukā atsegtos kapus, tos var sakārtot piecās grupās – bagātie, pietiekami bagātie, pietiekamie, nabadzīgie un ļoti nabadzīgie. Pirmajā grupā, iespējams, apglabāti ietekmīgā aristokrātijas virsslāņa pārstāvji. Otrajā grupā acīmredzot bija apglabāti bajāri un dižciltīgie karavīri, kas ietilpa feodālajā karadraudzē. Pie trešās grupas piederēja lielākā daļa tautas masu – zemkopji, karavīri, pilsētu iedzīvotāji un amatnieki. Ceturtās grupas apbedītos varētu pieskaitīt pie nabadzīgiem iedzīvotājiem vai arī nebrīviem ļaudīm. Piektā – vergu apbedījumi. Tāds sadalījums nepārprotami liecina par sabiedrības diferenciāciju, iedzīvotāju dažādo slāņu materiālo un sociālo stāvokli.  


Izrakumos iegūtais vēstī par bagātu un ietekmīgu senpilsētu, kas spēlējusi svarīgu lomu ne vien tirdzniecībā un kultūrā, amatniecības attīstībā, bet bijusi arī nozīmīgs aizsargcietoksnis cīņā pret ārējiem ienaidniekiem.


Odukalns – senkapi iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.


 


 


Valeinis Andris. Odukalna kapulauka stāsts // Teiksmainā Ludzas senatne.- Ludza: Ludzas Novadpētniecības muzejs, 2006.-24.-28.lpp.