Rudovas kalns atrodas Zilupes novada Lauderu pagastā pusceļā starp Lauderiem un Rundāniem Rudovas un Litovsku sādžas tuvumā, tā ir apkaimē lielākā virsotne ar stāvām nogāzēm.

Lai aizsargātu nedaudz ieliekto pilskalna plakumu, tas apjozts ar grāvi un valni. Vietās, kur kalna nogāzes ir mazāk stāvas, izveidots vēl otrs grāvis ar atbilstošu valni. Tādejādi pilskalna plakums, kas caurmērā ir ap 50m augsts, austrumos un rietumos ir aizsargāts ar divkāršu aizsardzības līniju, bet ziemeļos un dienvidos, kur kalna sāni jau no dabas stāvāki, pilskalna veidotāji samierinājušies ar vienu aizsardzības līniju. Nocietinājuma būvētājiem vajadzēja izdomāt, kā ierīkot ieeju pilī. Uzbrucēji parasti centās iekļūt pilskalnā tieši caur ieeju, jo tā bija nocietinājuma nedrošākā vieta. Tieši tāpēc arī ieejas pilskalnos tika īpaši rūpīgi izbūvētas. Šķiet, Rudovas kalna nocietinājumā ieeja vedusi no austrumu puses caur abiem vaļņiem un grāvjiem. Uzbrucējiem, ja tie gribēja iekļūt pilī caur ieeju, bija jābūt gataviem atvairīt aizstāvju triecienus no abiem vaļņiem, uz kuriem atradās koka palisādu nocietinājumi. Līdzīgs palisādu nocietinājums, domājams, bija izbūvēts arī pilskalna plakuma malās.

Ļaudis dzīvojuši ne tikai pašā pilskalnā, bet arī kalna ziemeļu nogāzē. Te ap desmit metru zemāk par pilskalna plakumu uz plašākas terases vērojums kultūrslānis, kas ir izveidojies, cilvēkiem šai vietā ilgāku laiku pastāvīgi dzīvojot.

Par laiku, kad pilskalnā stāvējusi pils, pagaidām spriest ir pagrūti, jo arheoloģiskie izrakumi Rudovas kalnā nav izdarīti. Atsevišķas nejauši atrastas trauku lauskas, kas nokļuvušas muzejā, ir darinātas bez podnieka ripas, bet šis tehnikas jaunievedums Latvijas novadu centros ieviesies tikai pēc mūsu ēras 10.gs. Nomaļākos apvidos podnieku ripu sāka lietot 11.-12.gs. Dažas atrastās lauskas ļauj pieņemt, ka Rudovas pilskalns izmantots vēl pirms podnieku ripas ieviešanas.

Rudovas kalns – pilskalns ir iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

 

 

Trojanovskis Viktors. Ludzas zeme.- Ludza: Ludzas rajona padome, 2004.-159.-160.lpp.     

Ludzas rajons = Ludza district/ red..V.Žulina, foto A.Lebeds.- Ludza, Ludzas rajona padome, 2002.- 27.lpp.