raidonis

(1914.20.III – 2011.27.XII)

Publicists, redaktors, grāmatnieks.

Dzimis Nirzas pagastā. Absolvējis Ludzas komercskolu, Latvijas Universitātē studēja tautsaimniecību.

Strādājis pašvaldību iestādēs. Kara vētru aizrauts svešumā, 1950. gadā viņš apmeties uz pastāvīgu dzīvi Čikāgā, ASV. Strādājis maizes darbu un studējis politiskās zinības Ziemeļrietumu Universitātē. Viņš kļuva par lielisku speciālistu moderno grāmatvedības mašīnu tehnoloģijā, apguvis iespieddarbu salicēja un sagatavotāja iemaņas.

Ar viņa pūlēm dienas gaismu ieraudzīja daudzas latviešu autoru daiļliteratūras un memuāru grāmatas. Jau dzimtenē viņš publicējies presē, to turpināja darīt arī trimdā. Kara laikā “Rēzeknes Ziņās” viņš veidoja ārzemju nodaļu.

Aiz okeāna  pamatīgi pētījis ģeopolitiku, rakstījis par šiem un latviešu sadzīves jautājumiem trimdas izdevumos. Daudzus gadus A. Raidonim nācies pildīt dažādus pienākumus, veidojot “Čikāgas Ziņas”, rediģēt virkni grāmatu vai preses izdevumu. Viņš sagatavojis grāmatu par izcilo latgalieti Franci Trasunu. Sakrājis milzīgs dažādu preses izdevumu un literatūras klāsts, tādēļ laikabiedri arī sauc viņu par “Trimdas Misiņu”. Ārzemēs izveidojis A. Raidoņa fondu.

Miris Čikāgā, ASV.

//Viktors Trojanovskis. Ludzas zeme: rajona daba, vēsture, šodiena.- Ludza: Ludzas rajona padome, 2004.- 212.lpp.

 Plašāk Ludzas pilsētas bibliotēkas datu bāzēs