Ludza ir viens no Latvijas Republikas novada centriem. Tā atrodas Latvijas austrumos, Latgales augstienes Rēzeknes pazeminājuma austrumdaļā, piecu ezeru ielokā. Platība 1053 hektāri. Gleznaino skatu tai piešķir daži pacēlumi – Makašānu, ebreju veco un jauno kapu kalni Mazā Ludzas ezera ziemeļu krastā, Pilskalns, Baznīcas, Odu, pilsētas veco un jauno kapu, Jurizdikas kalni Lielā Ludzas ezera dienvidu malā. Pie pilsētas austrumu robežas atrodas neliela Jurizdikas mitraine.

Ludzas pilsēta atrodas rajona centrālajā daļā un robežojas ar Isnaudas, Cirmas un Zvirgzdenes pagastiem. Pilsētu šķērso starptautiska auto maģistrāle Rīga- Maskava ar apvedceļu caur dienvidrietumu nomali Runtortu. Ludzu autosatiksme savieno ar Kārsavu, Ezerniekiem, Ciblu, Līdumniekiem, Rogovku. Autobusu līnijas savieno to ar rajona pilsētām Kārsavu un Zilupi, visiem pagastiem, kā arī ar Rēzekni, Daugavpili, Rīgu, Cēsīm. Attālums līdz Rīgai pa šoseju ir 271 km, līdz Rēzeknei – 25 km. Cauri pilsētai iet Rīgas – Maskavas dzelzceļa līnija ar Ludzas staciju. Pa to līdz Rīgai 245 km, līdz Maskavai 694 km.

Iedzīvotāju skaits Ludzas pilsētā pēdējo 130 gadu laikā pieaudzis 3 reizes. 1784.gadā Ludzā bija 1490 iedzīvotāju, bet 1868. gadā 3578 iedzīvotāji, 1914.gadā – 7100. Iedzīvotāju skaita pieaugumu apturēja Pirmais pasaules karš, kad Ludza2gāja bojā ap 30% Ludzas iedzīvotāju. Līdz pat 1940. gadam pilsēta nespēja atgūt zaudēto, kad atkal karš nesa postu un iznīcību. 1943. gadā Ludzā dzīvoja vairs tikai 3946 cilvēki. Pēckara gados Ludzā pārsvarā attīstījās rūpniecība. Lielākie bija metālapstrādes, linu, gaļas un piena pārstrādes uzņēmumi. Iedzīvotāju skaits strauji pieauga, galvenokārt pateicoties mehāniskajai kustībai. Līdz pat 1989.gadam notiek iedzīvotāju skaita pieaugums, kad tas jau tuvinās 12 tūkstošiem.

Latvijai atgūstot neatkarību, Ludzā iedzīvotāju skaits sāk samazināties – 2001. gadā par 1120 cilvēkiem salīdzinot ar 1989.gadu, tas ir par 9%.

Ludzas iedzīvotājiem pakalpojumus sniedz: ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi, atkritumu saimniecība, namu apsaimniekošana – SIA „Ludzas apsaimniekotājs”, Ludzas ATU – transporta pakalpojumi, SIA „Strāva”- elektromontāža u.c.

SIA „Ludzas maiznīca” gatavo maizes izstrādājumus, SIA “Ariols” nodarbojas ar pelmeņu un gaļas 057 Ludzas 800gades akmenspusfabrikātu ražošanu. Pilsētā ir vairāki autoservisi, tirdzniecības uzņēmumi un banku filiāles.

Ludzā ir trīs vidusskolas, mūzikas skola, mākslas skola, Bērnu un jauniešu centrs, sporta skola.

Pilsētā darbojas Tautas nams, bibliotēka un novadpētniecības muzejs.

Ir slimnīca, poliklīnika, vairākas aptiekas.

 

 

 

 

081 laukums zalumballesPlašāk Ludzas pilsētas bibliotēkas datu bāzēs

http://www.ludza.lv/

http://www.vietas.lv/index.php?p=11&id=8077

 

Foto no SIA “Ludzas tūrisma aģentūra”arhīviem