pusmucovas.baznPušmucovas katoļu baznīca atrodas Ciblas novadā. Pušmucovas katoļu draudze robežojas ar Kārsavas, Ludzas un Stiglovas katoļu draudzi.

 

Pirmā Pušmucovas baznīca ir celta no koka 18.gs. otrajā pusē par muižkunga Ksavera Šadurska līdzekļiem. 1805. gadā to Jaunavas Marijas pasludināšanas godam iesvētīja Malnavas draudzes prāvests, Ludzas dekāns un Kijevas kanoniķis Jāzeps Romanovskis.

 

Pušmucovas baznīcu uzcēla itāliešu arhitekta Paraco vadībā. Pabeidzis būvdarbus, viņš apmetās uz dzīvi Ludzā, uz Itāliju viņš vairs neaizbrauca. Viņa bērni un bērnubērni parakstījās – „Parako”. Viens no viņiem – Dominiks Parako – kļuva par Pušmucovas muižkungu. Viņš 1850. gadā par saviem līdzekļiem koka baznīcas vietā uzsāka mūra baznīcas celtniecību. Tā tika mūrēta no akmeņiem. Pēc diviem gadiem, 1852. gadā, celtniecība tika pabeikta, un 1852. gadā 4. oktobrī to iesvētīja dekāns Romualds Laudanskis, bet konsekrēja bīskaps A. Fr. Simons 1897. gadā.

 

Pušmucovas baznīca ir 17,45 m gara, viennavas celtne ar flīžu grīdu un skārda jumtu. Dievnamam ir 2 torņi un 3 zvani – „Staņislavs”, „Jānis” un bezvārda, pneimatiskās ērģeles, 3 mūra altāri: lielajā novietota Marijas pasludināšanas glezna, sānu – Sv. Dominika un Sv. Franciska glezna. Iekštelpas rotā arī citi mākslas darbi, bronzas lukturi un karogi.

 


 

Cakuls Jānis. Latvijas Romas katoļu draudzes.- Rīga: Rīgas metropolijas kūrija, 1997.-350.lpp.

 

Plašāk Ludzas pilsētas bibliotēkas datu bāzēs